Živiny a vitamíny v řepě

Tmavě fialová řepa a bohatá barva zelených řepů odráží nutriční bohatství této zeleniny. Můžete jíst cukrová řepa surová, pražená nebo vařená, ale tyto háčky odhodíte pryč. Můžete vařit a podávat zelené. Můžete také jíst konzervy, pokud čerstvá řepa není v sezóně. Řepa obsahuje četné živiny a vitamíny, které přinášejí více přínosů pro zdraví.

Folate

Řepa má vysoký obsah folátu. Podle ministerstva zemědělství USA nebo USDA pomáhá folát tělu tvořit červené krvinky. Pokud jste těhotná, měli byste konzumovat dostatečné množství folátu, což může snížit riziko vzniku defektů neurální trubice, spina bifida a anencefálie během vývoje plodu.

Mangan

Mangan je přirozeným stopovým prvkem nacházejícím se v řepě, která hraje důležitou roli v růstu a dobrém zdravotním stavu, podle úřadu Ohio Environmental Health. Lidé, kteří žijí poblíž továren na výrobu uhlí nebo ropy, mohou být vystaveni příliš velkému množství manganu, který může být škodlivý ve velmi vysokých hladinách.

Draslík

Řepa je bohatým zdrojem draslíku. Podle národních institucí zdraví je draslík minerálem zapojeným do elektrických a buněčných tělesných funkcí, včetně budování svalů, normálního růstu těla a normální elektrické aktivity srdce. Nedostatek vhodného draslíku může vést k citlivosti na sůl a vysokému krevnímu tlaku. Měli byste konzumovat 4,7 gramů draslíku denně. Podle NIH mohou léky včetně diuretik, steroidů a projímadel snížit hladinu draslíku, což může mít vážné zdravotní důsledky.

Beta-karoten

Můžete získat beta-karoten z jíst čerstvé nebo vařené řepné greeny. Podle NIH úřadu doplňků stravy beta-karoten je forma vitaminu A, která se nachází v barevném ovoci a zelenině. Úřad pro doplňky stravy uvádí, že “některé karotenoidy provitaminu A prokázaly, že fungují jako antioxidanty v laboratorních studiích” a dodává, že tato funkce nebyla u lidí důsledně prokázána. Podle Úřadu doplňků stravy “antioxidanty chrání buňky před volnými radikály, což jsou potenciálně škodlivé vedlejší produkty metabolismu kyslíku, které mohou přispět k rozvoji některých chronických onemocnění”.

Železo

Zelená řepa je také zdrojem železa, který se podílí na dopravě kyslíku a je nezbytný pro regulaci růstu a diferenciace buněk, uvádí Úřad pro doplňky stravy. Pokud nemáte dostatek železa, může být dodávání kyslíku do vašich buněk omezeno, což vede k únavě, špatnému výkonu práce a snížené imunitě. Úřad pro potraviny a léky doporučuje dostat 18 gramů železa denně.