Výživové fakty sójového oleje

Sójový olej je druh rostlinného oleje, který je extrahován z celých sójových bobů. Tento olej bez cholesterolu je vysoký v typu nenasycených tuků známých jako polynenasycený tuk. Vzhledem k tomu, že sójový olej je levný, je značně používán v potravinářských výrobcích ve Spojených státech, zejména pro výrobu margarin a zkrácení.

Základní hodnoty živin

Jedna lžíce sojového oleje obsahuje přibližně 103 kalorií a 14 g celkového tuku, z toho 2 g nasyceného tuku. Protože sójový olej je 100 procent tuku, neobsahuje bílkoviny nebo uhlohydráty a je bez sodíku. Sójový olej se skládá z přibližně 58% polynenasycených tuků, 23% mononenasycených tuků a 15% nasycených tuků.

Obsah vitaminu

Sójový olej je potravinovým zdrojem několika vitaminů, včetně vitamínu E, vitamínu K a cholinu, což je B-vitamin, který vaše tělo dělá, ale také potřebujete získat prostřednictvím své stravy. Jedna lžíce sojového oleje obsahuje 1,1 mg vitaminu E, které splňují 6 procent doporučené denní hodnoty (DV) a 24,8 mikrogramů nebo mcg vitaminu K, které splňují 31 procent DV. Stejné množství poskytuje 43,7 mg cholinu nebo 8% doporučeného adekvátního příjmu nebo hladiny AI.

Vitaminové funkce

Vitamíny v sójovém oleji mají mnoho funkcí. Vitamin E je antioxidační živina, která pomáhá chránit tělesné buňky a bojovat proti srdečním chorobám a je důležitá pro správnou funkci a ochranu nervového systému. Podporuje také zdravou pokožku. Vitamin K je nezbytný pro normální srážení krve a hraje důležitou roli při regulaci hladin vápníku v krvi a tvorbě kostí. Cholin, podle oddělení zemědělství USA Department of Agriculture, hraje důležitou roli v struktuře buněčné membrány a je zapotřebí pro syntézu mozkových chemikálií nebo neurotransmiterů, acetylcholinu.

Výhody zdraví

Sójový olej je dobrou volbou, protože má nízký obsah nasycených tuků, ale vysoký obsah polynenasycených tuků. Nasycený tuk zvyšuje hladinu cholesterolu a může přispět ke vzniku srdečních chorob. Podle American Heart Association, polynenasycené tuky, pokud jsou používány jako náhrada nasycených nebo trans-tuků a konzumované v moderování, mohou mít příznivý vliv na vaše zdraví. Tento typ nenasycených tuků pomáhá snižovat hladinu cholesterolu v krvi, snižuje riziko srdečních onemocnění. Polynenasycené tuky také obsahují esenciální mastné kyseliny, omega-6 a omega-3, které musíte získat prostřednictvím stravy. Tyto mastné kyseliny jsou rozhodující pro normální růst, vývoj a funkci mozku.

Varování

Všechny tuky, včetně nenasycených tuků, by měly být konzumovány s omezenou schopností. Podle údajů Ministerstva zemědělství USA o stravování pro Američany má 35% nebo méně z vašich celkových kalorií pocházet z tuku. Kromě toho jsou všechny tuky bohaté na kalorie a volba stravy příliš vysokého obsahu tuku snižuje spotřebu nadbytečných kalorií, což může vést ke zvýšení hmotnosti.