Tempeh a estrogen

Tempeh je vysoce výživný sójový produkt populární v Indonésii a mnoha místech v Asii. Na rozdíl od tofu je tempeh fermentován, což umožňuje snadnější trávení jeho bílkovin a snižuje škodlivé účinky jeho kyseliny fytové. Stejně jako všechny sójové produkty, tempeh obsahuje rostlinné hormony známé jako fytoestrogeny, konkrétně nazývané isoflavony. Izoflavony dokáží napodobit některé účinky estrogenu ve vašem těle. Jako takové může jíst tempeh příznivě pro příznaky menopauzy, ale ženy, které byly diagnostikovány s estrogen-receptor pozitivní rakovinou prsu by měly být opatrní s jejich sójový příjem. Poraďte se s lékařem o výhodách a nevýhodách přidávání tempehu do vaší stravy.

Tempeh

Tempeh se vyrábí vařením a odbarvením sójových bobů, poté jejich inokulací pomocí kultivačního činidla a inkubací produktu přes noc, dokud nedojde k pevnému dortu. Tempeh má výraznou ostrou chuť a nugátovou strukturu a v severní Americe se stává stále oblíbenější. Tempeh je vynikajícím zdrojem bílkovin, který je více strávitelný, protože fermentační proces přeměňuje některé bílkoviny na aminokyseliny, což ušetří trávicí systém před úkolem. Fermentační proces rovněž neutralizuje fytát v sóji. Kyselina fytová omezuje absorpci minerálů tělem.

Fytoestrogeny

Všechny sójové potraviny jsou bohaté na isoflavony, které jsou fytoestrogeny. Nejsilnějším isoflavonem v tempehu je genistein, který je strukturálně podobný lidskému estrogenu, ale slabší formě. Genistein je specifický pro tkáň, což znamená, že funguje odlišně v různých částech vašeho těla. Účinky přípravku Genstein závisí také na dalších faktorech, jako jsou čísla estrogenových receptorů a množství konkurenčního lidského estrogenu ve vašem krevním řečišti. Nicméně genistein je slabší než přirozený estrogen a předpokládá se, že zablokuje pouze lidský estrogen z jeho receptorových míst a nevyvíjí silný estrogenní efekt sám o sobě, podle “American Cancer Society Complete Guide to Nutrition for Survivors of Cancer”.

Estrogen a rakovina prsu

Bylo zjištěno, že zvýšené hladiny estrogenu způsobují reprodukci buněk prsu, které mohou na vysokých úrovních povzbudit, urychlit nebo dokonce způsobit rakovinu prsu. Nicméně výzkum, který se snaží objasnit úlohu, kterou fytoestrogeny hrají ve vývoji rakoviny prsu, je smíšený a často protichůdný. Existují například studie, které uvádějí, že genistein stimuluje růst buněk rakoviny prsu pozitivních na estrogen-receptor v laboratorních podmínkách, stejně jako lidský estrogen. Na druhé straně byla publikována studie z roku 2009 “Výzkum a léčba rakoviny prsu” a dospěla k závěru, že americké ženy, které dostávaly isoflavony, vykazovaly snížené riziko výskytu recidivy rakoviny prsu, zejména pokud jim byla podána lék tamoxifen. Toto zjištění podnítilo Národní rakovinový institut, aby uvedl, že isoflavony vykazují mírné estrogenové aktivity, které mohou regulovat hormonální rovnováhu a snižovat riziko rakoviny prsu.

Doporučení

Tempeh je chutné a výživné jídlo, které nabízí mnoho zdravotních přínosů, ale jeho schopnost napodobovat estrogen může být znepokojující pro některé ženy. Pokud jste po menopauze a nikdy nemáte rakovinu prsu, může genistein v tempehu pomoci snížit vaše menopauzální příznaky bez velkého rizika. Pokud jste v premenopauze s osobní anamnézou estrogen-receptor pozitivní rakoviny prsu nebo pokud je silně běží ve vaší rodině, pak byste měli být opatrní s vaším sójovým příjmem. Výzkum vlivů fytoestrogenů na lidské rakoviny byl pouze pozorovací a budoucí studie se musí více zaměřit na biochemii a buněčnou biologii, aby lépe porozuměly skutečným přínosům nebo rizikům. Poraďte se s lékařem, pokud si nejste jisti, jak mohou sójové produkty, jako je tempeh, ovlivnit vaše zdraví.