Těhotenství a dušnost

Těhotenství je čas transformace. Tělo, které býval citlivé a pružné, najednou vypadá rozmarně a nekompromisně. Vaše střevo, močový měchýř, svaly, klouby a emoce se již nemusí zdát dobrovolně pod kontrolou. Váš dýchací systém se také může změnit, jak se vaše těhotenství postupuje. Vaše plica se může cítit přeplněná, jak se bobtna bobtná a zvyšuje tlak na membránu, sval, který řídí vaše dýchání. To platí zejména v pozdním těhotenství, kdy většina žen má pocit, že se nemohou zhluboka nadechnout. Nicméně, i když je mírný “vzduchový hlad” v těhotenství normální, závažné problémy s dechem mohou způsobit silné dechové napětí.

Hormony a hyperventilace

Jak v průběhu těhotenství stoupají hladiny estrogenu a progesteronu. Stovky let vědci vědí, že pohlavní hormony mění dýchací schéma těhotných žen – obvykle během prvního nebo druhého trimestru – pravděpodobně stimulací receptorů v respiračních centrech mozku. To je přírodní způsob, jak vám pomáhat poskytnout více kyslíku vašemu vyvíjejícímu se dítěti, ale může to mít pocit, jako byste nemohli dostat dost vzduchu. Podle případové zprávy v časopise Canadian Medical Association Journal z ledna 2007 se 60 až 70 procent žen v průběhu normálních těhotenství z důvodu hormonálně indukované hyperventilace nedostaví.

Anémie těhotenství

Váš požadavek na železo prudce stoupá během těhotenství a většina diety není dostatečná k tomu, aby tuto potřebu splnila. Anémie, obvykle kvůli nedostatku železa, postihuje až 80 procent těhotných žen v některých zemích a je v rozvinutých zemích dostatečně běžné jako významný problém ve veřejném zdraví. Anemie způsobuje řadu příznaků, včetně únavy, slabosti, závratě, špatné tolerance výkonu, rychlého srdečního tepu a dušnosti. Rutinní doplnění železa pomáhá snížit dopad anémie během těhotenství.

Krevní sraženiny

Vzhledem ke změnám v proteinech, které koagulují krev, jsou těhotné ženy pětkrát častěji vyvíjeny krevní sraženiny v jejich nohou nebo plících než netehotné ženy ve stejném věku. Lékaři používají termín “žilní tromboembolismus” k popisu abnormální tvorby srážek, která se nejčastěji vyskytuje v žilách nohou. Přibližně polovina lidí, kteří tvoří žíly v žilách jejich stehen, také vyvine plicní embolii nebo sraženiny v plicích. Plicní embolie může způsobit několik příznaků, včetně mírné až těžké dušnosti, bolesti na hrudníku, horečky nebo rychlého srdečního tepu. Velké plicní embolie může být smrtelné. Ženy, u kterých se v průběhu těhotenství vyvinul žilní tromboembolismus, musí být léčeny antikoagulanci nebo “ředidly krve”, aby se zabránilo potenciálně smrtícímu plicnímu embolii.

Astma

Zatímco těhotenství nezvyšuje vaše riziko vývoje astmatu, může se předčasně vyskytnout astma v těhotenství ještě horší a špatně kontrolovaná astma může vést k závažné dušnosti. To platí zejména tehdy, pokud přestanete užívat léky na astma z obavy, že uškodí vašemu plodu. Podle autorů studie publikované v březnu 2010 “Porodnictví a gynekologie” existují určité důkazy o tom, že pohlaví vašeho plodu může během těhotenství ovlivnit závažnost astmatu, přičemž plody ženského pohlaví jsou spojeny s vážnějším mateřským astmatem. Americká akademická asociace a gynekologové doporučuje pokračovat v léčbě astmatu během těhotenství, aby chránila jak matku, tak plod.

Méně časté příčiny dýchacích potíží

Mnoho méně častých stavů může v těhotenství způsobit dechovou dušnost. Srdeční selhání, které může být důsledkem těžké anémie, poškozené srdeční chlopně nebo zvýšeného krevního objemu souvisejícího s těhotenstvím, může sdělovat problémy s dýcháním. Pneumonie, bronchitida nebo pneumotorax – zhroucená plica – mohou způsobit dechovou dušnost, ale tyto stavy jsou obvykle spojeny s dalšími příznaky, jako je kašel, horečka, zimnice nebo bolest na hrudi. Dýchavičnost během těhotenství je obvykle způsobena normálními tělesnými změnami, ale může být způsobena potenciálně život ohrožujícím problémem. Pokud se během těhotenství objeví potíže s dýcháním, kontaktujte okamžitě svého lékaře.