Synoviální klouby během cvičení

Synoviální klouby nabízejí pro vaše tělo nejširší pohyb pohybu, což je nezbytnou součástí cvičení. Tyto klouby poskytují mazání a tlumení kostí a tkání při cvičení. Na oplátku má cvičení potenciál udržet zdraví synoviálních kloubů.

Synoviální společné rysy

Synoviální klouby představují synoviální dutinu obklopenou synoviální membránou, která je naplněna tekutinou, která vyživuje kloubní chrupavku. Kosti obalené v tomto typu kloubu jsou pokryty hyalinovou chrupavkou, látkou, která poskytuje tlumení mezi kosti. Synoviální membránové buňky vylučují látky nazývané hyaluronan a maziva do synoviální tekutiny za účelem zvýšení hustoty a elasticity hyalinových chrupavek. Synoviální tekutina také pomáhá chránit vaše tělo před infekcí a zánětem.

Pohyb synoviálních kloubů

Cvičení vyžaduje použití téměř všech šesti typů synoviálních kloubů. Kloubové a hrdlové spoje – jako kyčle a ramena – zajišťují největší pohyb pohybu, zatímco prsty, paže a lokty jsou kloubové klouby a pohybují se ve dvou směrech. Otočné klouby se nacházejí mezi kosti jako poloměr a ulna v předloktí, přičemž jedna kost se otáčí kolem druhé. Vaše zápěstí obsahuje kondyloidní nebo elipsoidní klouby – kde kontaktní plocha jedné kosti je konkávní a druhá konvexní, což umožňuje kloubu pohybovat se v kruhu. Sedlové spoje – nacházející se ve vašem palci – mají podobný rozsah pohybu až ke kondyloidním kloubům, ale mají tvar sedla. Váš akromioklavikulární kloub, který je součástí ramen, je příkladem klouzavého kloubu.

Klouby během cvičení

Společné formy cvičení, jako je chůze, běh, cyklistika a plavání, využívají různé synoviální klouby. Vaše koleno hraje důležitou roli při pohybu dvoukřídlých, je nutné pro ohyb a prodloužení nohy. Vaše nohy obsahují kondyloidní a kloubové spoje, které pohlcují náraz a přenášejí pohyb. Během tenisového zápasu se vaše lopatka a klíční kroužek společně sklouzávají, zatímco vaše loketní závěsy pohání podávací a zemní údery. Vaše boky jsou v téměř neustálém pohybu, s kulovým a hrdlovým kloubem, který vás udrží ve vzpřímené poloze, nebo vám pomůže sedět, zkroutí nebo pohybovat se bočně. Pravidelné cvičení vám pomohou udržet vaše klouby v pořádku.

Cvičení a synoviální tekutina

Cvičení může pomoci zvýšit ochrannou sílu synoviální tekutiny a může potenciálně pomoci při léčbě artritidy a osteoartrózy. Tato onemocnění jsou charakterizována rozpadem kloubní chrupavky stejně jako poklesem synoviální tekutiny a zvýšením zánětlivých látek. Článek v článku “Výzkum a terapie artritidy” v červenci 2010 zkoumal účinky cvičení u žen s osteoartrózou kolena. Studie zjistila, že ženy, které uplatňovaly zkušené zvýšení protizánětlivých látek ve své synoviální tekutině. Ve srovnání se skupinou, která nevyužívá, tyto účinky neprojevila. Pokud trpíte artritidou nebo osteoartrózou, poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete cvičební program.