Surová rýže vs. vařená rýže

Rýže byla kultivována po staletí a pochází z široké škály barev, jako je černá, červená, hnědá a dokonce fialová ve své nezměněné formě. Pěstuje se po celém světě a je hlavním prvkem společné stravy v Asii a jinde.

Surové odrůdy

Surová rýže je nevařená forma. Obchodní klasifikace surové rýže je obvykle podle velikosti – například dlouhosrstá, krátkosrstá nebo středně zrnitá. Barvy jsou převážně bílé nebo hnědé. Mletá rýže má alespoň odstranit jeho plevy a vnější otruby. Bílá rýže, nazývaná také “leštěná rýže”, byla odstraněna jeho plevy, otruby a zárodečné klíčky. Hnědá rýže byla zbavena pouze plevy, má oříškovou chuť a má více oleje kvůli zadržení otrub, vysvětluje americká federace rýže. Basmati a jasmín jsou aromatické odrůdy.

Výživa

Rice spadá do skupiny potravinových sacharidů. Vaše tělo nemůže trávit syrovou rýži, takže nutriční hodnota je stanovena pro vařenou rýži. Polovina šálku rýže poskytuje přibližně 100 kalorií. Přestože rýže neposkytuje všechny nezbytné živiny potřebné pro optimální výživu, podle organizace Organizace pro výživu a zemědělství Spojených národů je dobrým zdrojem thiaminu, riboflavinu, niacinu a energie. Aminokyseliny, jako kyselina asparagová a kyselina glutamová, jsou přítomny v rýži, nezměněná rýže poskytuje vlákno. Od roku 2011 mnoho výrobců obohacuje rýži o další minerály a vitamíny.

Vařené odrůdy

Když se plně vaří, dlouhozrnná rýže se stává načechranou a zrna zůstávají oddělená. Středně zrnitá a krátkozrnná rýže jsou při vaření vlhká a jsou obvykle používána v receptech vyžadujících rýži s lepivou konzistencí. Zpracované celá zrna – jako předpěstované, zmrzlé nebo předvařené — jsou také k dispozici, liší se v textuře a chuti. Rýže lze vařit různými způsoby. Může být párováno, tlakově vařené, vařené v mikrovlnné troubě, pečené nebo jednoduše vařené.

Množství

Rice se po vaření zvýší. Obecně platí, že 1 šálek surové rýže přináší téměř 3 šálky vařené rýže. Jedna polovina šálku dlouhozrnné bílé rýže se považuje za jednu porci.

Po otevření balení ukládejte syrovou rýži ve vzduchotěsných nádobách na chladném, suchém místě. Barevné odrůdy rýže, jako je hnědá, červená, černá a fialová, by měly být uchovávány v chladničce, aby se prodloužila jejich skladovatelnost. Na spíží šachovnici může hnědá rýže trvat až 6 měsíců. Vařená rýže může být bezpečně skladována v chladničce po dobu 3 až 5 dnů. Studená rýže by měla být udržována při teplotě pod 41 stupňů Fahrenheita.

Úložný prostor