Spirulina & b nedostatky vitaminů

Spirulina, typ mořských řas, vám pomůže uspokojit vaši potřebu vitaminu B nebo léčit slabé nedostatky. B vitamíny pomáhají Vašemu tělu metabolizovat tuky a bílkoviny a přeměňují uhlohydráty na cukr a dodávají tělu potřebnou energii. Podporují také funkci jater a centrální nervové soustavy, pomáhají tělu produkovat sexuální a stresové hormony a posilují vlasy, oči a kůži. Ačkoli spirulina sama je obecně bezpečná, některé značky mohou obsahovat přidané toxiny.

Nedostatek spiruliny a vitaminu B

Spirulina obsahuje šest vitaminů B – thiamin, riboflavin, niacin, kyselinu pantothenovou, pyridoxin a folát. Většina lidí získá dostatek těchto vitaminů z jejich stravy. Ženy, které užívají antikoncepční pilulky, mohou trpět nedostatkem vitaminu B-6 nebo pyridoxinu. Osoby, které zneužívají alkohol, by mohly vyvinout nedostatky u několika vitamínů B.

Vitamíny B-1 a B-2

Jedna lžíce sušené spiruliny poskytuje 0,17 mg vitaminu B-1 nebo thiaminu. Mezi další zdroje B-1 patří fazole, cereální zrna, ořechy a maso. Zdravá výživa obsahuje 1 až 1,5 mg vitaminu B-1 denně. Pokud máte mírný nedostatek vitamínu B-1, doporučené množství se pohybuje od 5 do 30 mg denně. Závažné nedostatky mohou vyžadovat doplňky do 300 mg. Abyste vyhověli vašim potřebám pro B-1 až po doplňky spiruliny, budete potřebovat asi 5 polévkových lžů pro základní potřeby a více než 100 šálků k léčbě závažného nedostatku. Dávka k léčbě nedostatku vitaminu B-2 nebo riboflavinu se pohybuje od 5 do 30 mg denně. Lžíce sušené spiruliny obsahuje 0,26 mg B-2 a 1 šálek obsahuje asi 4 mg.

Vitamíny B-3 a B-5

Doporučená denní dávka pro niacin nebo vitamín B-3 se pohybuje od 14 do 16 mg denně. Osoby s mírnými nedostatky mohou užívat 50 až 100 mg denně. Ti, kteří mají pellagra, závažný nedostatek niacinu, mohou vyžadovat denní přísady do 500 mg. Lžíce sušené spiruliny poskytuje necelý 1 mg niacinu a šálek dodává 14 mg. Pokud máte nedostatek vitamínu B-5 nebo kyseliny pantothenové, můžete užívat přísady až do dávky 10 mg denně. Pokud nejste nedostatečné, RDA pro B-5 se pohybuje od 5 do 7 mg. Jedna polévková lžíce sušené spiruliny poskytuje asi 0,24 mg B-5 a 1 šálek spiruliny dodává asi 4 mg kyseliny pantothenové.

Vitamíny B-6 a Folate

Spirulina obsahuje malé množství vitaminu B-6, ale nestačí k uspokojení vašich potřeb. Dávka B-6 potřebná pro nedostatek se pohybuje v rozmezí od 2,5 do 30 mg. Šálek sušené spiruliny obsahuje 0,4 mg vitaminu B-6. Spirulina poskytuje vyšší množství folátu, přičemž 7 mg v jedné lžíci a 105 mg v 1 šálku. RDA pro folát, také známý jako kyselina listová, je 400 mikrogramů. Mezi další zdroje potravy patří listová zelená zelenina, sušené fazole a citronové ovoce. Pokud chcete doplnit stravu o spirulinu, požádejte svého lékaře nebo lékárníka o doporučování značky nekontaminované těžkými kovy. Kromě vitamínu B-3 dodává spirulina bílkoviny, vitamín E, mangan, železo, selén a beta-karoten, stejně jako antioxidanty a esenciální mastné kyseliny.