Spirulina a plodnost

Spirulina, forma modrozelených řas, je často nabízena jako pomoc při plodnosti. Může být pěstováno za řízených podmínek nebo sklizeno z přirozeného prostředí. Není k dispozici dostatek vědeckých informací o určení správné dávky pro spirulinu pro jakýkoli účel, jak uvádí MedlinePlus. Před použitím se poraďte s lékařem, zvláště pokud užíváte léky nebo máte zdravotní stav a postupujte podle jejích doporučení ohledně dávkování.

Teorie

Spirulina údajně zvyšuje plodnost, protože zlepšuje váš výživový stav podle “The Cure Neplodnost” od Randiny Lewise. To je stejná teorie za použití včelího pylu a mateřského želé pro zmírnění problémů plodnosti. Chlorofyl, vitamíny, minerály a aminokyseliny ve spirulině pravděpodobně vyživují váš endokrinní, imunitní a nervový systém a pomáhají regulovat váš metabolismus.

Expertní přehled

Zatímco spirulina má vysoký obsah bílkovin a dalších živin, včetně železa a vitamínů B, není dostatek vědeckých důkazů o tom, zda je účinný pro jakýkoli zdravotní stav, jako je nedostatek plodnosti, podle MedlinePlusu. Ačkoli je to spíš jako vynikající zdroj bílkovin, spirulina není lepší než mléko nebo maso – a od roku 2010 to stojí asi 30krát více na gram, tvrdí MedlinePlus. Stále uvidíte, že spirulina se používá pro řadu podmínek včetně ženských zdravotních problémů, jako je premenstruační syndrom, ztráta hmotnosti, cukrovka, porucha pozornosti, hyperaktivita, únava, stres, deprese a posílení funkce imunitního systému. Používá se také v pokusech o zlepšení paměti, snížení hladiny cholesterolu, zvýšení energie a metabolismu, zlepšení zdraví střev, předcházení srdečním onemocněním a hojení ran, podle MedlinePlus.

Úvahy

Toxikologické výzkumy, které se týkají zvířat od roku 2011, neprokázaly žádné účinky na plodnost, míru těhotenství, abnormální děti, vývojové ukazatele nebo hodnoty vrhu podle “Advokátské konzumace 5 minut” Adriane Fugh-Bermanové. MedlinePlus doporučuje předcházet těhotenství a kojení. Také se vyvarujte spiruliny, pokud máte fenylketonurie, protože obsahuje fenylalanin, který může zvýšit riziko vzniku srdečních vad a může poškodit vývoj centrálního nervového systému podle “Nutrition Through the Life Cycle” od Judith E. Brown a kol. Pokud užíváte spirulinu a pokoušíte se otěhotnět, věnujte pozornost tomu, že produkty spiruliny mohou být kontaminovány toxickými kovy a látkami poškozujícími játra zvané mikrocystiny. Vyhýbejte se spirulině, pokud máte autoimunitní onemocnění nebo užíváte imunosupresivní léčbu.

Plodnost ptáků

Zdá se, že spirulina zvyšuje plodnost u ptáků, podle studie z roku 1990 “Věda o drůbeži”. Žloutek se také zvyšuje, když se krmí ptáci spirulina, tvrdí studie. Spirulina podle studie autorů E. Ross a W. Dominy neovlivnila kvalitu vajec, produkci nebo líhnutí.