Škrobová vs. nestarchická zelenina

Škroby jsou uhlohydráty a podle stravovacích pokynů pro Američany 2010 byste měli denně užívat 45 až 65 procent svých celkových kalorií denně. Celkový počet kalorií, které potřebujete denně, závisí na vašem věku, hmotnosti, výšky a úrovni aktivity . Cílem je sníst sacharidové zdroje celých zrn, ovoce a zeleniny. Kukuřice, bílé a sladké brambory, lima a sušené fazole a hrach jsou škrobová zelenina kvůli jejich vysoké koncentraci uhlohydrátů. Ostatní zelenina, včetně řepy, mrkve, cibule, karfiolu, brokolice a listových zelených, jsou nonstarchy zelenina, protože mají zanedbatelné množství sacharidů. Jak škrobová, tak i nestarchická zelenina jsou zdravé možnosti, ale non-škrobová vláknina má více výhod, například snížení rizika onemocnění srdce.

Glykemická zátěž škrobové zeleniny je vysoká, protože obsahují jednoduché cukry a rychle se tráví. Glykemická zátěž je množství uhlohydrátů v potravě vynásobené glykemickým indexem, který měří dietní uhlohydrát potraviny a jeho schopnost zvyšovat hladinu cukru v krvi ve srovnání s jiným jídlem, nejčastěji glukózou. Neštarková zelenina má nízké glykemické zatížení. Potraviny s nižší glykemickou zátěží jsou spojeny s lepší regulací hladiny cukru v krvi a snížením hladiny cholesterolu.

Nonstarchy zelenina je skvělé jídlo pro ty s diabetem typu 2 kvůli jejich nutriční výhody. Můžete jíst co nejvíce nestarchní zeleniny podle potřeby, aniž byste se obávali negativních důsledků a zlepšili hladinu hemoglobinu A1C, což je míra toho, jak dobře je diabetes kontrolován. Škrobová zelenina však může vyvolat nepříznivé účinky, jestliže se jíst nadbytek s jinými škrobovými potravinami. Konzumace mnoha škrobů, které mají všechny vysoké glykemické zátěže, může zvýšit riziko vzniku cukrovky typu 2 podle článku z říjnového vydání “European Journal of Clinical Nutrition”.

Snažte se jíst zdravé množství škrobů a více nestarchní zeleniny, abyste se vyhnuli zvýšeným hladinám triglyceridů v krvi. Při konzumaci příliš mnoha škrobů může dojít k hypertriglyceridemii, ke zvýšení hladin triglyceridů v krvi v důsledku spouštění těla k uvolnění velkého množství inzulínu. Po jídle je absorpce jídla dokončena do dvou hodin. Vyžívání příliš velkého škrobu může vést k prodloužení jeho působení inzulínu, což způsobí pokles hladiny cukru v krvi, někdy pod normální hladinu. Výsledkem je, že tělo si myslí, že je hladovějící, což způsobuje sekreci hormonů, které uvolňují volné mastné kyseliny z tukových buněk. Tyto mastné kyseliny jsou zabaleny do transportních lipoproteinů v játrech, což způsobuje zvýšení triglyceridů v krvi.

Vlákna, kyselina listová, draslík, flavonoidy a antioxidanty, které se vyskytují jak v škrobové, tak iv neškrobové zelenině, mají ochranné účinky proti srdečním onemocněním. Rizika koronárního srdečního onemocnění a ischemické cévní mozkové příhody jsou významně snížena v důsledku těchto složek. Nonstarchy zelenina poskytuje větší ochranný účinek kvůli jejich nižší glykemické zátěži a obecně vyšší koncentrace živin. Měli byste konzumovat barevné zeleniny, zejména zelené, modré, fialové, oranžové, červené a žluté, protože jsou zdravé srdce a obecně nejsou škrobové.

Glykemické zatížení

Diabetes typu 2

Hypertriglyceridemie

Kardiovaskulární onemocnění