Rýžový sirup a fruktóza

Rýžový sirup nebo sirup z hnědé rýže označuje sladidlo vytvořené přidáním enzymů k přeměně škrobu na cukr. Pojem hnědá označuje barvu sirupu, protože se pro zpracování používá obvykle bílá rýže. Toto sladidlo se obvykle prodává ve zdravotnictví v obchodě s potravinami, ale jedná se o cukr, a stejně jako veškerý cukr, je nejlepší konzumovat ho moderním způsobem. Pokud se pokoušíte zvolit alternativu s nižším obsahem fruktosy k agavnímu sirupu, což je 90 procent fruktózy, může být pro vás rýžový sirup vhodnou volbou.

Obsah fruktózy

Rýžový sirup obsahuje podobné množství sacharidů ve srovnání s jinými sladidly, ale má nižší obsah fruktózy. Přesněji, obsah cukru v rýžovém sirupu je podle TriedTastedServed.com rozdělen mezi 50% rozpustných sacharidů, 45% maltózy a 3% glukózy. Obsah fruktózy není specifikován, zdá se však, že je téměř nulový.

Glykemický index

Rýžový sirup má poměrně nízký glykemický index ve srovnání s jinými sladidly, což znamená, že nezvyšuje hladinu cukru v krvi tak rychle, jako je běžný cukr nebo čistá glukóza. Glykemický index ryzového sirupu je ve stejném rozmezí jako glykemický index medu a agavového sirupu podle “Organic Lifestyle Magazine”. Med a agavový sirup mají nízký glykemický index kvůli jejich vysokému obsahu fruktózy, ale nízký glykemický index ryzového sirupu je způsoben vysokým obsahem maltózy.

Fruktóza vs. maltóza

Mnoho lidí, kteří se věnují zdraví, se snaží vyhnout vysokým fruktosovým sladidlům, zejména kukuřičnému sirupu s vysokým obsahem fruktózy, protože vysoký příjem fruktózy je spojen s obezitou, rezistencí na inzulín, cukrovkou typu 2 a nealkoholickými tukovými játrami. Lustig, profesor v oddělení endokrinologie na Kalifornské univerzitě v San Francisku. Nicméně převládající cukr nalezený v rýžovém sirupu je maltóza. Maltóza je tvořena dvěma molekulami glukózové vazby dohromady. Přestože studie naznačují, že fruktóza je horší než glukóza, neměli byste jít přes palubu s rýžovým sirupem. Vysoký příjem cukru, ať už je z glukózy nebo fruktózy, může být škodlivý pro vaše zdraví.

Úvahy

Chcete-li zůstat zdravý, udržujte svou váhu, zabraňte chronickým onemocněním a udržujte příjem fruktosy nízké tím, že se vyvarujete konzumace vysokého množství cukru ze sladkostí, bonbónů, pečiva, snídaňových cereálií, občerstvení, dezertů a nealkoholických nápojů. Pokud oslačíte svůj čistý jogurt nebo misku bezmezového staromódního ovesného prášku bez cukru, můžete použít malé množství sladidla podle vašeho výběru, jako je rýžový sirup, ale omezte se na velmi malé množství. Zbavte se vašeho sladkého zubu tím, že postupně snižujete množství sladidla, které používáte ke zlepšení zdraví a tělesné hmotnosti.