Problémy s trávením proteinového prášku

Proteinové doplňky vám pomohou dosáhnout vašich cílů v oblasti fitness tím, že nahradíte vyčerpané proteiny a napomáháte růstu a opravě svalů. Bez ohledu na to, jak jsou prospěšné, nechcete se s problémami s trávením každou chvílí pít pokřikovat – to může být pro některé lidi dva nebo třikrát denně. Naštěstí většina problémů s trávením spojených s proteinovými doplňky lze snadno stanovit malou náhradou. Pokud potíže přetrvávají, obraťte se na svého lékaře k úplnému vyřešení nedostatků enzymů.

Laktózová intolerance

Lidé, kteří trpí nesnášenlivostí laktózy, mají mořské pole potenciálních nástrah pro navigaci, pokud jde o doplňování bílkovin. Dva nejoblíbenější zdroje doplňkových bílkovin, syrovátky a kaseinu pocházejí z mléka a mohou způsobit negativní vedlejší účinky, pokud nedokážete trávit laktózu. Výběr syrovátkového bílkovinného izolátu může pomoci, protože obsahuje pouze malé množství laktózy, ale použijte přípravek na bázi laktázy nebo zvolíte jiný zdroj bílkovin, pokud jsou příznaky závažné. Také nemíchejte bílkovinový prášek s kravským mlékem, jak je uvedeno na štítku – vyberte sójové nebo mandlové mléko nebo jej jednoduše promíchejte s vodou.

Cukry alkoholy

Výrobci doplňku musí své proteínové práškové chuti dobře vyzkoušet, ale lidé, kteří tyto výrobky nakupují, nebudou mít vysoký obsah cukru. Řešením jsou cukrové alkoholy, které jsou nízkokalorické náhražky cukru, které ovlivňují cukr v krvi odlišně než cukr, zatímco poskytují sladkost a sypký obsah doplňku. Studie z roku 2002 o “čisté a aplikované chemii” zjistila, že cukrové alkoholy mohou u některých lidí způsobit dočasný průjem, ale účinek je nepravděpodobný v dávce 0,3 g na kg tělesné hmotnosti. Přečtěte si pečlivě svou značku přísady – pokud vidíte slova končící v “-itolu”, váš proteinový doplněk obsahuje cukrové alkoholy. Podívejte se na verzi s cukrem nebo verzi s nižší koncentrací alkoholu v cukru.

Příliš málo sacharidů

Používáte-li chřadnutí bílkovin s nízkým obsahem karbidu, může sedět v žaludku déle než obvykle, což způsobuje nadýmání, plyn a jiné nežádoucí účinky. Bílkoviny trvá delší dobu, než jsou sacharidy, takže čím více sacharidů ve vašem chvění, tím rychlejší bude většina z vašeho žaludku. Používáte-li kaseinový prášek, je účinek ještě výraznější, protože kasein je velmi pomalé trávící protein. Podívejte se na bílkovinový prášek s vyváženějším poměrem bílkoviny k uhlovodíkům nebo si vyberte rychleji strávitelný protein, jako je syrovátka nebo sója.

Vzduch

Problémy s trávením nemusí být způsobeny samotným práškem, ale spíše metodou přípravy. Pokyny na většině lahví říkají, abyste míchali prášek a mléko v mísiči s přidáním kostek ledu, abyste získali co nejhustší a nejsilnější třes. Zatímco tato metoda jistě dává lepší chuť, do směsi se zapouští spousta vzduchu. Přehníváte vzduch, když pijete chvění, a vzduch se uvolní v žaludku, když se potřísní sám. To může vést k nadýmání, křečím a plynu, ale je to snadné vyřešit. Jednoduše promíchejte svůj protřepáván v třepačce a protřepte pouze, dokud není smíchán. Obchodujte s práškem “easy-mix”, který se zcela a rychle rozpouští, aby se vzduchové bubliny minimalizovaly.