Primární sklerotizující cholangitidou

Primární sklerotizující cholangitida je zánětlivá porucha žlučovodů uvnitř i vně jater. Zánět způsobuje zjizvení a ztvrdnutí, které tyto kanály zužuje. Onemocnění může také ovlivnit kanály žlučníku a pankreatu. Změny týkající se stravy mohou přispět ke snížení zánětu, tvrdí Dr. Sandra Cabotová, autorka knihy “The Liver Cleansing Diet”.

Porucha

Když se žlučovody zmenšují, žluč se nemůže účinně vyčerpat a může se akumulovat v játrech a poškozovat jaterní buňky, vysvětluje Jackson Siegelbaum Gastroenterology. Potrubí se mohou infikovat, což vede k horečce, zimě a citlivosti v horní části břicha. Pokud dojde k úniku žluče do krevního řečiště, může se vyvinout svědění. Progrese nemoci může způsobit chronickou únavu, ztrátu chuti k jídlu, ztrátu hmotnosti a žloutenku. Dlouhodobé poškození jaterních buněk může vést k cirhóze, ke ztvrdnutí jater, které brání řádnému fungování.

Příjemné potraviny

Mnoho typů jídel může pomoci pacientům s primární sklerotizující cholangitidou, podle Cabotu. Doporučuje jíst co nejvíce syrového jídla a pít surové zeleninové šťávy, které obsahují kombinaci jablek, řepy, brokolice, mrkve a celeru. Křupavá zelenina, jako je brokolice, zelí a karfiolu, podporuje funkci jater a detoxikaci. Jíst potraviny s vysokým obsahem síry má vliv na toxiny, které usnadňují vylučování. Mezi tyto potraviny patří vejce, česnek, luštěniny a cibule. Spolehněte se na čerstvé nebo konzervované ryby a organickou drůbež jako dobré zdroje bílkovin. Kuře a krůty by měly být volné a měly by být zvednuty bez růstových hormonů nebo antibiotik. Kromě toho pijte 2 litry vody denně.

Potraviny, které je třeba se vyhnout

Cabot doporučuje vyhnout se veškerým výrobkům z kravského mléka a všem potravinám, které obsahují lepek, který se přirozeně vyskytuje u pšenice, ječmene a žita. Kromě toho nejezte smažené nebo zpracované potraviny, konzervované maso a veškerý margarín a podobné pomazánky. Neměli byste pít alkohol nebo kofeinované nápoje. Výrobky obsahující rafinovaný cukr a mouku, čokoládu a umělé sladidla jsou také mimo hranice.

Tlustý

Primární sklerotizující cholangitida může snížit tok žluči do střeva, což může zabránit trávení tuku. To vede k typu mastného průjemu nazývaného steatorrhoea. Britská Liver Trust doporučuje jíst méně tuku, pokud k tomu dojde. Nevyhazujte úplně tuk z vaší stravy, protože některé množství je nezbytné pro vstřebání vitamínů A, D, E a K rozpustných v tucích.

Doplňky

Cabot doporučuje užívání protizánětlivých doplňků ke snížení zánětu žlučovodů způsobeného primární sklerotizující cholangitidou. Patří mezi ně vitamíny C, E a přírodní beta-karoten. Další prospěšnou protizánětlivou látkou je selen, podle Cabotu, který můžete získat konzumací 2 lžičky. Denně kvasnicového prášku s vysokým obsahem selenu.