Předplacená karta vs. debetní karta

Předplacené karty a debetní karty mají některé významné podobnosti a rozdíly. Tyto karty můžete získat i v případě, že máte špatnou kreditní historii. Chcete-li mít debetní kartu, musíte mít bankovní účet, protože je přímo propojen s účtem. Předplacená karta jednoduše vyžaduje peníze na nákup nebo opětovné načtení karty. Nemají vliv na vaše kreditní skóre, ale oba vám poskytují pohodlný způsob, jak nakupovat věci bez hotovosti.

Typy

Předplacené karty a debetní karty jsou dodávány s logem Visa nebo MasterCard, říká Creditcards.com. Předplacené karty mohou být také propojeny s konkrétní značkou pro prodejny, čerpací stanice, restaurace nebo jiné podniky.

Funkce

Předplacené karty a debetní karty mají podobnou funkci. Oba vám umožňují vynakládat peníze přímo namísto vypůjčení finančních prostředků, jako jste vy s kreditní kartou. Karty označené jako Visa nebo MasterCard mohou být použity k placení za nákupy v obchodech, on-line maloobchodních prodejnách a téměř jakémkoli jiném obchodníkovi, který přijímá tyto kreditní karty. Předplacené karty, které jsou propojeny s konkrétním maloobchodním prodejcem, restaurací nebo jinou firmou, mohou být vynaloženy pouze v této firmě nebo případně v jejích přidružených společnostech.

Financování

Předplacené karty jsou financovány přidáním peněz na kartu, říká Youngmoney.com. Nemůžete použít kreditní kartu k dobití předplacené karty Visa nebo MasterCard, ale můžete přidávat finanční prostředky s hotovostí nebo šekem. Ale s kreditní kartou si můžete koupit určité typy předplacených obchodních karet a dárkových karet. Například většina restaurací a maloobchodníků vám umožní platit za předplacené dárkové karty kreditní kartou. Debetní karty jsou financovány bankovním účtem, ke kterému jsou připojeny.

Náklady

Debetní karty jsou obvykle zdarma, ačkoli některé banky ukládají poplatky za služby. Ve většině případů budete muset platit pouze v případě, že přečerpáte svůj bankovní účet a nemáte ochranu před kontokorem. Předplacené karty označené jako Visa nebo MasterCard mají obvykle měsíční poplatek, aby byla karta aktivní. Musíte mít na kartě dostatek peněz na pokrytí poplatku.

Omezení

Předplacené kreditní karty a debetní karty mají oba omezení. Předplacená karta je omezena na výši prostředků, které jste dříve vložili na kartu. Po dosažení tohoto limitu budou nákupy odmítnuty. Creditcards.com upozorňuje, že předplacené karty spojené s konkrétním obchodníkem mohou mít datum vypršení platnosti. Ztrácíte peníze, pokud nejsou vyčerpány dříve, než vyprší jejich platnost. Většinou je debetní karta omezena na částku, kterou máte na propojeném bankovním účtu. Některé banky nabízejí ochranu před kontokorem, takže pokud budete trávit víc, než jste měli ve svém účtu, můžete využít této pokrytí. Může se jednat o úroky a poplatky.

Debetní karty mohou být použity tak dlouho, dokud si udržujete bankovní účet. Obvykle mají datum vypršení platnosti, ale vaše banka vystaví novou kartu, když vyprší platnost staré karty. Většina předplacených karet lze znovu načíst poté, co utratíte počáteční zůstatek. Můžete je znovu používat, dokud nepřidáte více peněz.

Opětovné použití