Pitta dosha cvičení

5 000 let stará léčebná věda Ayurveda rozpoznává tři odlišné typy osobnosti, nebo doshas – vata, pitta a kapha – které jsou založeny na pěti základních prvcích. Vata osobnosti, kombinace vzduchu a éteru, mají tendenci být kreativní a svobodné. Pittas, mísící oheň a vodu, jsou často ohnivé, intenzivní, aktivní a silné. Kaphas, směs vody a země, představuje stabilitu a soucit. Můžete být dominantní v jedné dávce nebo jakékoli kombinaci.

Ti, kteří mají osobnost typu dominanta pitta, mají tendenci být organizováni, logickí a ambiciózní. Vyvážená pitta dosha ukazuje bdělost, inteligenci a porozumění. Ať je vaše hlavní dávka pitta nebo ne, můžete trpět nerovnováhou pitta, kvůli různým vnitřním nebo vnějším faktorům. Vzhledem k tomu, že pitta se týká hormonů a trávicího systému, příznaky pitta nerovnováhy mohou fyzicky působit jako pálení žáhy nebo zažívací potíže a emocionálně jako hněv, žárlivost nebo netrpělivost.

Cvičení je skvělý způsob, jak kompenzovat nerovnováhu pitta, zejména činnosti, které chladí tělo a mysl, a ty, které vyžadují ohnisko, sílu a rychlost. Některé doporučené cvičení zahrnují konkurenční sporty, jako je softball a tenis. Vodní a zimní sporty – jako je plavání, surfování, potápění, veslování, sjezdové lyžování a snowboarding – nabízejí možnosti chlazení. Vyzkoušejte cool, uklidňující cvičení, jako je jóga, jízda na kole, jízda na kole a dlouhé procházky po volnočasových cestách.

Ostré a rychlé osobnosti z pitta mohou vyniknout silou a rychlostí, ale mohou mít potíže s vytrvalostí. Vzhledem k tomu, že pitta člověk má svou vlastní ohnivou osobnost, usnadňuje zvládnutí chladných podmínek, než kdyby byl vata nebo kapha, je nejlepší cvičit během chladnější části dne a získat spoustu čerstvého vzduchu. Typy Pitty mohou někdy v cvičeních zdůrazňovat kvůli konkurenční povaze. Zatímco jóga vyhovuje typu pitta, je nejlepší se vyhnout horlivým jógovým praktikám, jako je bikram, kde je místnost předehřátá.

Namísto výcviku jógy k vytápění si vyberete lépe tekoucí nebo regenerační cvičení, aby se ochladilo, uklidnilo a uvolnilo se podle ayurvédského lékaře Vasant Lad, který je výkonným ředitelem Ajurvédského institutu v Albuquerque v Novém Mexiku. Odložte nějaký čas na meditaci. Prodlužte výdech, uvolněte napětí a uvolněte systém. Udělejte si dlouhé a klidné procházky večer. Vodní sporty jsou zvláště chlazeny kdykoli během dne. V libovolném cvičení, které si vyberete, se méně soustřeďte na přesnost a více na tekoucí s uvolněnou snahou. Zaměřte se spíše na to, než na to.

Pitta pozadí

Typy cvičení

Výzvy

Tipy pro cvičení