Peroneální poranění šlachy a běh

Běhové zranění jsou neodmyslitelnou součástí sportu. Podle van Mechelena v “Běh zranění: přehled epidemiologické literatury”, 37 až 56 procent všech běžců prožívá každoroční zranění. Úrazy na peroneálních šlachách jsou běžné běžné poranění, které způsobují boční nebo vnější bolesti kotníku a nestabilitu. Pochopením anatomie a funkce peroneálních šlach, stejně jako povahy zranění těchto šlach, budou mít běžci nástroje k oživení a návratu k jejich sportu.

Anatomie a funkce

V “Peroneální tendinopatii”, Health Library uvádí, že peroneus longus a peroneus brevis jsou dvě dlouhé, tenké svaly, které tvoří boční část dolní nohy. Tyto dvě svaly cestují dolů po boční noze a za malleolus, kostní výčnělek bočního kotníku a vkládají se do dvou různých kostí nohou jako šlachy. Peroneály fungují jako stabilizátory nohou a kotníku, podle FeetMD.com v “Peroneal Tendon Injury”, který ovládá pohyb postoja, chůze a běhu od středu k postrannímu nebo postrannímu pohybu kotníku.

Peroneální poranění šlachu a jejich příčiny

V “peroneální dislokaci šlach”, “učebnicový ortopedický učebnicový” ukazuje, že poranění peroneální šlachy v běháčcích je rozděleno do dvou kategorií. Akutní zranění je způsobeno jedinou silnou událostí, při níž se kotník stává obráceným, nebo je vykládán venku pod silným zatížením. To se například může stát, když běžec přistane na nerovném povrchu a kotník se silně zatáhne ven. Subluxace peroneální šlachy nebo dislokace a slzy jsou typickými výsledky těchto akutních příhod. Druhý typ poranění peroneální šlachy je chronické zranění, říká Health Library, když je noha opakovaně, avšak ne vážně, obrácená pod světlem Zatížení. Běžec by mohl v průběhu času vyvinout zranění peroneální šlachy, pokud se kvůli nějaké biomechanické odchylce jeho noha obrátí jen trochu na každou fázi běhu. Peroneální tendinitida nebo zánět peroneálních šlach je často výsledkem tohoto opakujícího se stresu.

Symptomy

Běžec, kteří mají vykloubené nebo roztrhané šlachy nebo vyvinuli tendinitidu v peroneálních šlachách, hlásí různé boční příznaky kotníku. Někteří běžci si stěžují na bolesti kotníku, otoky, zarudnutí a nehty kolem zadní části malleolu. Jiní uvádějí v bočním kotníku hukot a hluk. Přesto ostatní identifikují pocit nestability, jako by nebyli schopni řídit způsob, jakým chodidla dopadá, nebo způsob, jak tlačí nohu ze země během běžné fáze běhu.

Počáteční léčba poranění

Zdravotničtí odborníci, kteří diagnostikovali poranění peroneální šlachy, používají množství léčebných postupů, které jim pomáhají dostat se zpět do běžecké boty. K léčbě tohoto zranění v jeho akutní fázi mohou lékaři a fyzikální terapeuti předepsat odpočinek od běhu, námrazy a imobilizace peroneálů přes vzduchový odlitek, ortézu nebo pásku. V závislosti na typu poranění mohou někteří zdravotničtí odborníci předepisovat nesteroidní protizánětlivé léky. Prostřednictvím této počáteční fáze léčby zranění, říká FeetMD.com, zdravotníci se snaží snížit bolest, otok a nesprávný pohyb peroneálních šlach.

Vrátit se do služby Běh

Jakmile je peroneální zranění na cestě obnovy, zdravotní pracovníci obnoví normální peroneus longus a peroneus brevis svalové a šlachové pohyby a sílu prostřednictvím masáží, úseků a posilovacích cvičení, uvádí: “Wheeles ‘učebnice ortopedie”. V tuto chvíli mohou odborníci v oblasti zdravotní péče poskytnout běžecům upravený průběh, který umožňuje metodický návrat k normálnímu tréninku.