Papír versus plastové kelímky

Jednorázový pohár je dlouhou cestou od prvního papírového poháru, který začal debutovat na začátku 20. století. Papírové i plastové kelímky nabízejí pohodlí spotřeby na cestách bez obav z vyčištění. Kromě toho pomáhají udržovat vodu tím, že eliminují potřebu praní, ačkoli jejich účinky na životní prostředí nejsou všechny pozitivní. Každý typ má výhody a nevýhody.

Dějiny

Použití papírových pohárů začalo v roce 1907 s vynálezem Dixieho poháru od Lawrence Luellen. Papírové šálky zůstaly základem jednorázových pohárů až do 70. let, kdy Solo Cups představil svůj podpisový červený pohár. Dnes jsou papírové i plastové kelímky všudypřítomné.

Rozsah

V posledních několika desetiletích došlo k rozsáhlým změnám ve výrobě papíru a plastu. Údaje o agentuře pro ochranu životního prostředí ukazují, že výroba papíru vzrostla od roku 1960 do roku 2007 o více než 300 procent. Údaje pro plasty představují ještě překvapivější kontrast, přičemž výroba plastů se ve stejném časovém období zvyšuje o více než 7 000 procent. Více než 1 milion tun papíru generovaného v roce 2007 se skládalo z papírových šálků a desek, které byly prakticky všechny vyřazeny. V tomtéž roce bylo vyrobeno více než 800 000 tun plastových kelímků a desek, z nichž většina skončila v koši.

Význam

Jedna výhoda papírových kelímků je, že mohou být biologicky odbouratelné, což znamená, že se časem rozpadají bez poškození životního prostředí. Plastové kelímky se však po mnoho let nerozkládají. Kvůli významnému objemu vyráběných pohárů je také znepokojen dopad na skládky.

Úvahy

Můžete použít buď typ pohárku pro teplé nebo studené nápoje. Papírové kelímky často mají voskovitý povlak, který zvyšuje jejich trvanlivost, ale tento vodotěsný materiál může způsobit obtížnější recyklaci hrnků.

Výhody

Papírové i plastové kelímky mohou být vyrobeny z recyklovaných materiálů, což z nich činí lepší volbu pro životní prostředí, než kdyby byly běžně vyráběny. Recyklované materiály šetří energii tím, že eliminují potřebu získání surovin. Recyklace také snižuje množství odpadu na skládkách. Podle Earth911.org má více než 80 procent americké populace přístup do recyklačních středisek nebo programů. Navzdory dostupnosti možností recyklace se papírové ani plastové kelímky obvykle recyklují. Spotřební materiál, plastové a papírové šálky nabízejí úspory i pohodlí. Při nákupu hromadně, jednorázové šálky stojí penny každý. Spíše než riskovat rozbité hrnky nebo brýle, když jedíte na cestách, můžete použít plastový nebo papírový pohár.