Opálené kotníky v noci

Oteklé kotníky jsou běžné během těhotenství nebo bezprostředně po úraze, ale pokud se kotníky otokují hlavně v noci, můžete mít základní zdravotní stav. Oteklé kotníky mohou být doprovázeny dalšími příznaky, které usnadňují určení příčiny, ale navštívte svého lékaře k diagnostice a léčbě.

Srdeční selhání a polyurie

Kognitivní srdeční selhání může způsobit otoky kotníků. Vaše oslabené srdce není schopné efektivně pumpovat krev, což způsobuje nahromadění tekutiny v končetinách. Opuch v kotnících a nohou se nazývá periferní edém, zpravidla je způsoben pravostranným srdečním selháním. To může vést k noční polyurie nebo častému močení v noci. Vaše tělo převádí přebytečnou tekutinu do moči, což vede k tomu, že se během noci opakovaně probouzíte při močení. Jiné příznaky srdečního selhání zahrnují nadměrnou únavu a dušnost.

Žíly

Překážka toku krve z nohou do vašeho srdce může způsobit také otoky v noci. Otok může zmizet ráno, protože vodorovně ležící neguje vliv gravitace, která přitahuje krev do nohou. Křečové žíly jsou možnou příčinou. Chcete-li pomoci krvi pohybovat se po nohách, mají žíly jednosměrné ventily rozmístěné o několik centimetrů od sebe. Při křečových žilách dochází k úniku ventilů a zvýšený tlak zabraňuje odtoku krve, což může způsobit otok a špatnou cirkulaci. Další možností je lymfodém, stav charakterizovaný blokádami v cévách lymfatického systému, které způsobují nahromadění tekutin a otoky.

Gynekologická porucha

Gynekologická porucha může bránit průtoku krve z nohou do srdce, což vede k zduřením kotníků v noci, které se zdá ráno normální. Ovariální cysty nebo děložní fibroidy mohou omezovat průtok krve a tlačit na močový měchýř, což vede ke zvýšené močení. Ovariální cysty jsou kvasinky plněné kapalinou, které jsou obvykle benigní. Možná máte cysty na vašich vaječnících, které nezpůsobují příznaky. Cysty obecně zmizí samy o sobě, ale mohou způsobit komplikace, jako je bolest během pohlavního styku, bolesti břicha a rakoviny vaječníků. Děložní fibroidy jsou růsty na děloze, jsou nekarcinogenní a zřídka způsobují příznaky.

Vyvrtnutí kotníku

Vyvrtnutí kotníku může v noci vést k otoku, stejně jako běžné zranění typu zlomeniny, jako např. Zlomeniny kotníků, slzy ve vnějších vagích kotníků a zranění šlach nebo nervů kotníku. Může se také vyskytnout nestabilita kotníku, těžká chůze, něha, bolest a ztuhlost. Vyvrtnutí kotníku může vyžadovat pouze základní ošetření, jako je led, odpočinek, pružná opěrka kotníku a elevace. Poranění typu zlomeniny kotníku je obvykle závažnější a může vyžadovat imobilizaci, léky ke snížení otoku a fyzikální terapii.