Nutriční potřeby kuřáků

Kouření vyčerpává tělo nejdůležitějších vitaminů a minerálů a zanechává kuřata mnohem zranitelnější vůči nemocem. Kuřáci mohou zlepšit svou hladinu vitamínů tím, že jí více ovoce a zeleniny, stejně jako potraviny obsahující vitaminy C, D a E, informuje University of California v Berkeley. To může pomoci odrazit nebo zpomalit nástup onkologických onemocnění a onemocnění srdce, ale nikdy nevyrovná nezdravé účinky kouření.

Kuřáci potřebují několikrát víc vitamínu C než nefajčiari, protože účinnost tohoto vitaminu je snížena nikotinem, hlásí lékařské centrum University of Maryland. Nedostatek vitaminu C zvyšuje riziko mrtvice, infarktu a arteriální nemoci. Zdravá výživa nebude kompenzovat tato rizika, ale může zpomalit jejich vývoj. Mnoho ovoce je bohaté na vitamín C, stejně jako některé druhy zeleniny, jako jsou červené a zelené papriky, brokolice, květák, zelí, zimní squash a brambory. Protože tento vitamín je citlivý na teplo, světlo a vzduch, konzumujte tyto potraviny syrové nebo jen lehce vařené.

V roce 2005 studie Linus Pauling Institute publikovala v “American Journal of Clinical Nutrition”, že hladiny krevní plazmy vitaminu E se snížily a zmizely u kuřáků než u nefajčíků. Protože nízké hladiny vitaminu E neposkytují dostatečnou ochranu proti volným radikálům, může to být jeden z důvodů, proč kouření může způsobit rakovinu, podle výzkumníků Maret Traber a Richard Bruno. Vzhledem k tomu, že se předpokládá, že vitamín E zabraňuje ukládání tuku na stěnách arterií, kouření může také způsobit ztvrdnutí tepen. Potraviny bohaté na vitamín E zahrnují oleje ze slunečnice, bavlníkové a světlicové, majonézy, mandle, lískové ořechy, pšeničné klíčky, arašídy, popcorn, vlašské ořechy, sladké brambory, avokádo a žloutky.

Fajčení cigaret má nepříznivé účinky na metabolismus vápníku a hladiny vitaminu D. Kuřáci potřebují potraviny bohaté na vápník, jako je mléko, sýr, jogurt, rýžové nápoje, sójové nápoje a pomerančový džus obohacený o vápník. Vitamín D lze také získat z ryb, vaječných žloutků, mléka, margarínu a sójových nápojů.

Protože kouření zvyšuje hladinu volných radikálů v těle, kuřáky potřebují dietu bohatou na fytochemikálie, jako jsou karotenoidy a bioflavonoidy, které mají vysoký obsah antioxidantů schopných neutralizovat činitele způsobující rakovinu. Tyto je možné získat denními porcemi žluté, červené, oranžové a hluboce zelené zeleniny a jíst zelené, oranžové, žluté nebo červené ovoce. Kukuřice, dýně, špenát, mrkev, červená paprika, rajčata, pomeranče, jahody, meloun, mango a papája dělají dobré jídlo. Tyto potraviny také obsahují vlákninu, která je důležitá pro zdraví tlustého střeva.

Kouření snižuje hladinu HDL nebo dobré hladiny cholesterolu a zvyšuje riziko vzniku krevních sraženin podle American Heart Association. Pokud kouříte, je důležité vyloučit nasycené tuky z vaší stravy a nahradit je zdravými nenasycenými tuky z potravin, jako jsou ryby, ořechy, semena a rostlinné oleje. Dobrou volbou jsou losos, sleď, pstruh, olivy, avokádo, vlašské ořechy, kukuřičný olej, olivový olej a slunečnicový olej.

Potraviny bohaté na vitamín C

Potraviny bohaté na vitamín E

Potraviny bohaté na vitamín D a vápník

Potraviny obsahující vlákninu a karotenoidy

Zdravé nenasycené tuky