Kýchání a zranění slabiny

Kýchání vypadá jako nepříjemná, ale obecně neškodná událost, ale může zhoršit bolest jinde v těle a způsobit některé bolestivé stavy. Kýchání může vést k prasknutí, které se nazývá kýla, v břišní stěně nebo ve stehně u slabin. Může také způsobit bolest, pokud máte stav stehenní svaloviny nazvaný Gilmore je slabiny. Pokud máte bolest v oblasti slabosti, nesnažte se samo-diagnostikovat – navštivte svého lékaře.

Účinky kýchání

Střelající, smutný pohyb kýchání může způsobit zranění otlačením otevřených slabých míst ve svalech kolem svalů. Tento typ zranění se nazývá kýla. Rip umožňuje část břišního orgánu, jako je část střeva, vyčnívat kolem otvoru a vytvořit kus. Kýly se mohou vyskytnout iv průběhu jiného traumatu nebo pohybu a síla kýchání nebo opakované kýchání může způsobit pocit bolesti v již zraněných slabinách, bez ohledu na příčinu zranění. Může se vyvíjet, jestliže jsou podmínky správné. Kýchání může také mít za následek bolesti svalů, pokud máte svalové zranění nazývané Gilmoreho slabiny, ve kterém se vnitřní stehenní svaly roztříští v blízkosti oblasti svalů.

Zvláštní zranění

Inguinální a femorální kýly jsou dva typy hernií, které postihují oblast svalů. Inguinální kýly se vyskytují podél inguinálního kanálu, který spojuje dolní břišní dutinu a slabinu. Inguinální kanál obsahuje u žen podpůrné vazivo u žen a vas deferens u mužů. Massachusetts General Hospital říká, že femorální kýly se vyskytují “mírně pod slabinou” a ženy mají větší pravděpodobnost, že mají femorální kýly než muži. Oba herny mají za následek výboj, který může být někdy posunut zpět. Massachusetts General Hospital říká, že toto vyvýšení může být bezbolestné u dospívajících, ale Mayo Clinic říká, že obecně mohou být bolestivé.

Možná zmatenost

Menší verze inguinální kýly nalezená u sportovců se nazývá sportovní kýla. Kýchání nezpůsobuje tyto, ale síla kýchání může způsobit poraněnou oblast, aby ublížila. Lékařské centrum Marylanské univerzity říká, že sportovní hernií jsou obvykle výsledkem spousty kroucení a otáčení pohybů, které kladou na břišní stěnu stres. SportsInjuryClinic.net říká, že Gilmorova podkolenka se někdy nazývá sportovní kýla, i když to vlastně není hernie. Nezaměňujte to se sportovní hernií, která se nachází v oblasti břicha a ne ve stehních svalech.

Upozornění a léčba

Herny, které nejsou léčeny správně, se mohou uvěznit, kdy je vyklenutá část střeva “zachycena” v otevírání herny, jak uvádí Mayo Clinic. Toto uzavírá úsek střeva a vytváří střevní obstrukci, která zastavuje pohyby střev. Průtok krve do zachycené tkáně se může také zastavit a zabít tkáň. Léčba hernie je operace a obvykle zahrnuje přesunutí tkáně zpět do břišní dutiny a uzavření ripnutí, a to buď přímo stehem, nebo zakrytí speciální sítí. SportsInjuryClinic.net poznamenává, že počáteční léčba pro Gilmoreho slabiny je terapie ve formě posilování svalu, ale může nakonec vyžadovat i operaci. Po operaci může člověk očekávat až šest týdnů rehabilitace.

Prevence

Massachusetts General Hospital, Langone Medical Center v NYU a klinika Mayo doporučují naučit se správně zvedat a ohnout, ztrácet váhu a přestat kouřit. Lékařské centrum Langone doporučuje také posilovat břišní svaly, aby byly silné a fungovaly správně. Pokud hodně kýcháte, navštivte svého lékaře a diskutujte o způsobech, jak snížit kýchání nebo jeho dopad.