Fyzikální terapie cvičení po operaci karpálního tunelu

Karpální tunel je úzká dráha na straně dlaně na zápěstí, kterou prochází středový nerv. Tento nerv může být stlačen v tunelu přehnaným používáním zápěstí a prstů nebo traumou do ruky. Komprese nervů může vést k bolesti, necitlivosti, brnění a slabosti. Pokud se tyto příznaky stanou závažnými, může být nutná operace k uvolnění tlaku na nerv. Cvičení jsou prováděna po chirurgickém zákroku pro zlepšení léčení nervů a zvýšení rozsahu pohybu a síly. Postupujte podle pokynů svého lékaře nebo fyzikálního terapeuta o tom, které cvičení jsou pro vás nejlepší.

Rozsah pohybu

Rozsah pohybových cviků obnovuje pohyb prstů a zápěstí po operaci karpálního tunelu. Pro tyto typy cvičení jsou příklady cvaknutí. Devět šlachů prochází karpálním tunelem, protože spojují svaly v rameni s prsty, které se pohybují. Typické cvičení pro posunutí šlachy zahrnují háček pěst – ohýbání malých kloubů v prstech, plochá pěst – ohýbání velkých a středních kloubů a plná pěst – ohnutí všech prstových kloubů dohromady. Pádové cvičení zahrnují ohnutí palce do dlaně, dotýkání se špičkami každého prstu a jeho zdvihání a vytažení na stranu. Cvičení s rozsahem pohybu lze také provést za účelem snížení tuhosti po operaci.

Nervové plachtění

Zánět v karpálním tunelu může způsobit, že váš mediální nerv se uvízne v okolních tkáních. Nervové cvičení zlepšují pohyb nervu. Střední nerv se sklouzne řadou rukou a prstů. Počínaje zápěstí rovnou a prsty v pěstí, jsou prsty narovnány, pak je zápěstí ohnuté dozadu, palec je posunut ven na stranu, předloktí se otáčí do pozice palmu nahoru a nakonec se jemně natahuje na Palec použijte opačnou ruku.

Desenzibilizace

Po operaci karpálního tunelu může dojít k nepříjemnému pocitu v místě chirurgického zákroku a prstů, jejichž pocit pochází ze středního nervu – palce, palce, indexu a středních prstů a poloviny prstence. Desenzibilizační cvičení odhalují tyto oblasti vaší ruky různým texturám, dokud již na dotek nezpůsobí dráždivost. Položky, jako je ručník, bavlněná koule, gumová tužka, jádra popcorn, fazole a suchá rýže, mohou být použity pro desenzibilizaci. Obvykle se tyto předměty jemně třou na citlivou pokožku několikrát denně každý den až 15 minut, dokud se senzace nevrátí do normálu.

Posilování

Posilování cvičení po uvolnění karpálního tunelu zacílejte na 3 malé svaly, které ohánějí palec do dlaně, opontujte proti jiným prstům a přesuňte je na stranu. Tyto svaly jsou poháněny středním nervem a mohou být slabé z nervové komprese. Zahrnují se také cvičení posilující přilnavost. Tyto cvičení obvykle začínají 3 až 4 týdny po operaci a mohou být prováděny s cvičením, gumovými pásy nebo jinými ručními cvičebními zařízeními.