Bolavé kotníky po lyžování

Lyžování vyžaduje vyváženost a kontrolu, která může značně zdanit vaše svaly a klouby. Základním postojem pro sjezdové lyžování je částečně ohnutý kotník. Lyžaři, kteří nejsou na této pozici zvyklí, nebo se sami protínají kolem těla, se mohou po lyžování setkat s bolavými kotníky. Jedná se o běžnou stresovou lyžařskou stížnost, která je ve většině lyžařů menší a dočasná. Ti s těžkou bolesti kotníku by měli kontaktovat lékaře.

Funkce kotníku

Čelní kloub může být malý, ale musí být silný, aby vaše tělesná váha neustále stál tak, jak stojíte, chodíte nebo děláte téměř jakýkoli jiný typ pohybu. Kotník hraje zásadní roli při vyvažování, které musíte provést při lyžování. Tento malý kloub se ohýbá, rozšiřuje a otáčí, takže umožňuje pohyb vpřed, vzad a bočních stěnách na svazích. Zahřívání s krátkou procházkou, jog nebo sada skákacích zvedáků pomáhá uvolňovat kotník, takže při lyžování může dělat svou práci bez problémů. Vyvažování na vlnité desce po dobu dvou až tří minut, několikrát týdně, může také zlepšit vaši rovnováhu, aby se zabránilo bolavé kotníky.

Posílení svalů

Posilování vašich kotníků, nebo přesněji, svalů a dalších měkkých tkání, které podporují klouby kotníku, může zlepšit rovnováhu a minimalizovat bolesti po dni lyžování. Nejprve proveďte jednoduché otočení a ohybové cvičení, abyste zvýšili rozsah pohybu a pružnosti. Ukažte prsty a otočte kotníky ve směru hodinových ručiček, pak proti směru hodinových ručiček. Otáčejte 15 sekund v každém směru. Posilte kloub pomocí cvičení. Prohněte si prsty, jako byste se snažili vyndat ručník nebo mramor s nohou. Použijte skutečné rekvizity, pokud vám pomůže pracovat s pravými svaly a dokončíte 10 opakování. Konečně, prodloužení lýtka u stěny nejen táhne dolní nohu, ale také posiluje a stabilizuje vaše kotníky, aby se zabránilo bolesti po lyžování. Stojte na stěnu a dlaň se dotýká povrchu. Umístěte nohy tak, aby byl jeden v několika centimetrech před druhým. Udržujte zadní nohu rovně a přední noha se ohne, zatlačte na stěnu. Měli byste cítit úsek v zadním tele. Držte jej alespoň 15 sekund.

Správné nastavení bootování

Lynova bolesti kotníků nesmí pocházet ze slabých kotníků a špatné rovnováhy, ale pouze boty, které se nehodí docela správně. Lyžařské boty jsou pověřeny tím, že vám poskytnou podporu kotníku a také, že vaše kotníky se vhodně ohebnou. Nalezení správné kombinace v zavazadlovém prostoru není vždy snadné. Obecně platí, že nezkušení lyžaři mají lepší výkon s měkčími botami, které dávají více, což vám také umožní pohyb kotníku bez zatížení svalů. Více známých lyžařů má tendenci mít rovnováhu, koordinaci a kondicionování, které je třeba nosit tvrdší botu bez následků. Vyzkoušejte však různé boty, včetně těch s nastavitelnou flexí, dokud nenajdete pohodlný styl.

Řešení zranění

Poranění kotníku je časté u lyžařů, snowboardistů a sportovců, kteří se účastní jiných sněhových sportů. Ligament a šlachy slz, napětí a svalové tahy jdou s územím. Úrazy, které se v průběhu několika dnů nezlepšují, mohou mít potíže s uvolněním pokožky, odpočinku a léků, jako je ibuprofen a acetaminofen, vyžadovat pokročilejší lékařskou péči. Poraďte se s lékařem, pokud je bolesti těžké nebo pokud nemůžete nést váhu na kotníku.